Peterburi-reis 2017

22.03.–24.03. käisid ühisgümnaasiumi G 2.a ja G 3.d õpilased koos nelja õpetajaga Tiit Reisidega Peterburis, eesmärk tutvuda linna, vaatamisväärsuste ja Tsarskoje Seloga.
Õpilased jäid reisiga väga rahule, positiivse küljena tõsteti esile seda, et ekskursioonid ja vaba aeg olid tasakaalus, seltskond mõnus ja et suur osa linnasiseseid ekskursioone oli bussiga – nii sai rohkem näha ja oli ka hea giidi kuulata. „Meeldis väga mööda linna ringi sõita ja vaadata sealset arhitektuuri,” tõi Kristo Eller esile. Tema sõnul pani imestama see, kui palju muljetavaldavaid ehitisi Peterburis on. Alvar Valtna tõstis reisist esile järgmist: „Arvasin, et Peterburg on lihtsalt üks suur betoonlinn, nõukogudeaegsete ühiselamukorteritega, milles siiani paljud inimesed elavad. Tegelikult on vastupidi: linn on väga euroopalik ning palju on kena arhitektuuriga modernseid ehitisi, aga ka ajaloolise tähtsusega maju, mis kõik on omamoodi huvitavad. Meeldis, et pärast päevast ringreisi Peterburis oli peale õhtusööki võimalik ise lähemalt tutvuda öise linnaga ja omapead ringi seigelda. Sain praktiseerida vene keelt nii palju, kui oskasin, inimesed olid mõistvad ja sõbralikud. Öine linn kihas elust, eriti liiklus, mille reeglitest ma midagi aru ei saanud, sest ühel tänaval sõitsid ühed autod 50 ja teised peaaegu 150 kilomeetrit tunnis, kuid eks Venemaal on kõik võimalik. Jäin reisiga väga rahule”. Heleri Sepa sõnul on linn väga-väga ilus, samas on kontrast linna ja linnast väljapoole jääva vahel suur (linnast väljas räämas ja prügine), linnas nägi klassivahet autodes: luksulikud maasturid sõitsid kõrvuti tagasihoidlike sõidukitega. Silma torkas ka see, et enamik poode olid avatud 24 tundi ööpäevas.
Ilmselt on massimeedia „teene” see, et osa õpilasi mainis, et neid üllatas, kui sõbralikud ja lahked on venelased: aidati alati. Nii mõnigi venelane läks inglise keele peale üle, kui nägi, et õpilasel vene keel hästi välja ei tulnud. Ka hotelli asukoht oli suurepärane: kesklinna lähedal Neeva jõe kaldal, kust oli võimalik metrooga sõita igasse linna otsa.
Kõik rõhutasid, kui hea giid meil oli. Õpilaste sõnul oskas ta end kuulama panna, rääkis väga huvitavalt. Jürgen Raagmaa sõnul suutis giid Katrin kõik vaatamisväärsused huvitavaks teha, tuues sinna juurde huvitavaid fakte, mida kõikjalt ei leia. „Kõige rohkem meeldis mulle teine päev, kui me bussiga Peterburis ringi sõitsime ja giid meile linnast rääkis. See oli väga meeldejääv, kuna mulle oli see esmakogemus olla nii suures linnas. Samuti meeldis mulle keskpäevane kahuripauk kindluses ja Tsarskoje Selo muuseum viimasel päeval,” märkis Martin Kroon.
Küsimusele, mida tulevikus sellist reisi planeerides, vastati, et näiteks kirikute külastamise kõrvalt võiks rohkem aimu saada vene traditsioonidest, külastades mõnda muuseumit või saada aimu tavainimeste igapäevasest elust, nt külastada mõnd vene kodu. Enim rõhutati aga seda, et kui midagi teisiti teha saanuks, oleks see olnud reisi pikendamine ühe päeva võrra: linn on suur ja kahe päevaga lihtsalt ei jõua kõike näha. Põhiline, mida esile tõsteti, oli fraas: „reis oli meeleolukas ja väga hariv”.
Kersti Jürgenson G3.d klassijuhataja
Fotode autor Indrek Jürgenson