„Otsides lagendikke ja lilli”

Kunstiõpetaja Marika Ristmäe avas Häädemeeste raamatukogus isikunäituse

20. detsembril 2018 avas kunstiõpetaja Marika Ristmäe Häädemeeste raamatukogus isikunäituse „Otsides lagendikke ja lilli”.
Marika Ristmäe sõnul on ta maalidele jäädvustanud kauneid kogemusi ja hetki lapsepõlve metsa, heinamaade ja niitude avarustest, rohtu uppuvast aiast vanavanemate juures maal. Loomulik side loodusega, mis on jäänud püsiva ja tuttavlikult turvalisena sügavale mällu, mõjutab loomingut, loovjoonistusi ja taimekompositsioone. „Näituse pealkiri ilmutas end, kui lugesin Artur Alliksaare luulet. See sobitub suurepäraselt töödel kujutatuga,” sõnab Ristmäe, „ ja järele mõeldes on need loodusega seotud kujundid ja hetked seotud kaudselt alateadvusega.”
Iga maal vajab sellel kujutatu kogemiseks ruumi ja aega. Avaras ja valgusküllases raamatukogus pääseb teoste isikupära esile. On ju öeldud, et looming sünnib looja ja kogeja koostöös, et kui vaadata maali, siis maal vaatab vastu. Nii mitme aasta jooksul ja eri tehnikas loodud teoste puhul jääb ilmselt ühest külastuskorrast väheks, sest maalide värvigamma ja tehnika on mitmekesine. Näitusel saab näha söejoonistusi, akvarelli- ja tušimaale, monotüüpiatehnikas valminud graafikat, kollaaži. On kindlast kontseptsioonist lähtuvaid teoseid, uute loomevõtete katsetusi ja loovjoonistusi. On rõõmsavärvilisi ja õhkõrnu, kuid ka mõtlikke ja endasse süvenema panevaid.
Vaataja kogeb äratundmisrõõmu vanu karjaaedu ja metsaradasid kohates, võib end lasta kujutlusel kanda akvarellide värvisadu vaadeldes või uurida ja seoseid luua Jaapani tušimaali silmitsedes. Loovjoonistuses tabab labakäte liikumist, segatehnikas loodud mustvalged geomeetrilised kujundid kutsuvad kolmemõõtmelist ruumi avastama. Et teostel pole pealkirju, on vaatajal võimalus ja vabadus neid ise tõlgendada.
Näituse tegemise mõte oli Marika Ristmäel juba pikalt peas mõlkunud. Ta täiendab end pidevalt, juhendades eri vanuses õpilasi loovtöödes arhitektuuri, maali või joonistamise teemadel ja õppides ise erinevates töötubades ja maalilaagrites. Et sel suvel valmis seitse uut tööd, sai näitusemõtte ka teostada.
„Teostan end iga päev palju energiat võtvas õpetajatöös ja harvem maalimises ning joonistamises, näituseni jõudmine on mõttepeatus huvitaval teekonnal,” selgitab Ristmäe näituse tähendust enda jaoks.
Näitusel eksponeeritud kakskümmend üks tööd on valminud viimase üheksa aasta jooksul ja selle koostamisel oli abiks tekstiilikunstnik Kersti Ristmäe. Mõned teostest on kaua oma aega ootama pidanud, seetõttu võib näitust pidada ka retsrospektiivseks. Näitus jääb avatuks 28. veebruarini 2019. Häädemeeste raamatukogu on avatud E-R 11–18 ja L 11–14.

Kersti Jürgenson, emakeeleõpetaja