Literaat Rein Veidemann tutvustas ühisgümnaasiumis romaani “Piimaring”

Rein Veidemanni “Piimaringi” tutvustaval loengul köitis õpilasi enim see, kuidas literaat teose tausta ja saamislugu tutvustas.
Kunagi samas koolihoones keskkooli lõpetanud ja lisaks autoremontija-lukksepa kutse omandanud ning praegu end pensionil olevaks literaadiks nimetav Rein Veidemann tutvustas autobiograafilise romaani “Piimaring” saamislugu. Ta selgitas õpilastele, kuidas toona 18aastane noormees, kes Tartu ülikooli ei pääsenud, piimaauto juhiks sattus ja kuidas see omakorda on seotud aastakümneid hiljem valminud romaaniga “Piimaring”.
Veidemann tutvustas oma teost kui üht huvitavamat ja samas keerukamat kirjutust, mille oli ette võtnud. „Võiks öelda, et see on mu autobiograafia,” naljatas kirjanik, tuues näiteid, kui keeruline oli tal end raamatus taas 18-aastaseks poisiks mõelda. Ta rõhutas, et loomulikult on suurem osa romaanist ilukirjanduslik. Romaan põimib kirjaniku sõnul tema nooruspõlve, tolleaegse ühiskonna ja mõned huvitavad müsteeriumid, mis selle loo kirjutamisega kaasnesid (näiteks oli täiesti juhuslikult raamatu kaanekujundusel olev piimapukk üles pildistatud kohas, mida kirjanik raamatus korduvalt kirjeldas, teadmata ise pildil kujutatud piimapuki asupaika). Veidemann rääkis romaani üldise sisu kõrval lähemalt ka nõukogudeaegsest piimaärist ja illustreeris jutu taustaks ajaloolisi fotosid.
Lisaks romaanile tutvustas Veidemann luulekogu „Lausungid ja pausid” ja luges nii romaanist kui ka luulekogust publiku meeleheaks mõned read. Loengu lõpul kinkis Veidemann oma luulekogud ka meie kooli kirjanduse õpetajatele Kadri Piiskopile, Kristiina Pahkile ja Kersti Jürgensonile ning G 3. õpilasele Liisbet Kleinile, noorele romaanikirjanikule.
Kirjanikku kuulama tulnud õpilaste sõnul oli kohtumine väga huvitav, kaasakiskuv ja vääris külastust. Kiideti kirjaniku tundeelamuslikku ja kirglikku esinemist. G 1. d õpilaste arvates on sellised kohtumised vajalikud seetõttu, et nõnda saab teada teoste tausta kohta, kirjanikel on enamasti lai silmaring ja avar maailmavaade. “Rein Veidemann rääkis kuulajat arvestades, tema oskus meile mineviku miljööd selgitada tekitas lugemise vastu huvi, sest muidu poleks mina küll sellise pealkirjaga raamatut isegi vaatama hakanud,” tunnistas üks G 1.d klassi noormees. Kohtumise lõpul said soovijad soetada autori pühendusega teose. Rein Veidemann loodab uut romaani tutvustama tulla taas viie aasta pärast.

Johanna Roos, G 2.d