Lilled kuraatorile ja tuberkuloosihaige kirjanik

14. veebruaril, sõbrapäeval, külastas rühm Pärnu Ühisgümnaasiumi õpilasi KUMU ja Anton Hansen Tammsaare majamuuseumi.
Programmi alustati KUMU-s, kus grupp tehti pooleks, et teha korraga kaks erinevat tundi: „Arhiivi ja arhitektuuri vahel“ ning „Kunsti vaatamise ABC“. Seejärel räägiti kõikidele õpilastele KUMU hoonest üldiselt. Sai teada palju põnevat nagu näiteks, et poolringikujulise muuseumi arhitekt on soomlane Pekka Vapaavuori ja et maja ei tohtinud olla kõrgem kui üks korrus üle Lasnamäe nõlva.
Kuna muuseum oli sel päeval külastajatele suletud, said esimese rühma õpilased piiluda muuseumi arhiivi, kuhu teistel päevadel ei ole võimalik pääseda. Edasi sõideti Eesti suurima liftiga 5. korrusele, kus paiknevad kaasaegse kunsti näitused ja ka loomulikult teemanäitus „Arhiivi ja arhitektuuri vahel“. Näitus oli väga leidlik, isegi psühholoogilise alatooniga, ning tõi välja võimalused, kuidas kasutada ümbritsevat ruumi kunsti loomisel. Väga huvitav oli teos „Lilled kuraatorile“, kus terviku jaoks oli ühendatud kolm ruumi: esimese seinal paiknes maal, millel olid kujutatud lilled, viimasel vänt ja keskmises ruumis oli toru, mis vända keeramisel pööras seinal maali. Saalis, kus asusid kolm huvitavat eksponaati (metallsild, käsipuu, graniitsambad), said õpilased ülesandeks töölehe, kus pidi teoseid tõlgendama.
Teine rühm tutvus samal ajal eesti maalikunstiklassikaga, ülesandeks maali analüüs, mis pärast rühmatööna ette kanti. Õpilastele meeldis muuseumis nii väga, et seal veedetud kaks ja pool tundi jäid lühikeseks ja paljudel oli soov KUMUsse tagasi minna.
Tammsaare majamuuseumis Kadriorus jaotati õpilased samuti kahte rühma: kui ühed kirjaniku eluloo kohta töölehti täitsid, külastasid teised korterit, kus „Tõe ja õiguse“ autor elas, ja Maarja Vaino rääkis kirjanikust meile lähemalt. Nägime teenijatuba, kööki, söögi-, Tammsaare töötuba ning lastetuba, kus magas ka Käthe Hansen. Huvitavate faktidena toodi välja, et Tammsaare põdes tuberkuloosi, oli abielus endast 18 aastat noorema naisega ning hetk enne oma surma (Tammsaare sai südameataki) oli ta teinud tõlketööd, mille viimane kirjapandud lause viitas peategelase põrmu langemisele.
Ekskursioon oli meeleolukas ja päeva lõpuks said reisijad heas mõttes „kultuurišoki“.