Hingamise töötuba Pärnu Ühisgümnaasiumis

Täna hommikul kell 10.10 algas Pärnu Ühisgümnaasiumis hingamise ja avaliku esinemise töötuba meedia õpilastele ja teistele huvilistele. Töötuba juhtis Meelis Sarv, kes on Tartu Ülikooli Pärnu kolledži avaliku esinemise õppejõud ja tudengiteatri eestvedaja. Töötoast võttis osa 15 õpilast.
Õpitoas räägiti põhiliselt neljast punktist: kuidas hääl tekib, kuidas suunata oma häält ja milline on hääle mõju. Tehti hingamise kaudu hääle lõdvestamise harjutusi ja Meelis Sarv selgitas ka, kuidas hingamise suunamise abil suunata häält. Õpilased jäid töötoaga rahule. Esimest korda taolises õpitoas osalenud G 1.c klassi õpilane Martin Belan jäi tunniga väga rahule: “Õppisin, kuidas n-ö õigesti hingata ja kuidas ennast paremini väljendada. Arvan, et õpilastele tuleks rohkem taolisi tunde või õpitubasid korraldada, sest avaliku esinemise oskust läheb meil kõigil ühel hetkel elus vaja. Pealegi ei mõtle õpilased sellele väga ega keskendu enda väljendamise oskusele.”

Teemad olid õpilaste jaoks põnevad ja õpetlikud.
Töötoas õpiti võtteid, kuidas avalikul esinemisel oma häält paremini kasutada. Meelis Sarv õpetas, kuidas õige hingamisega häält täisväärtuslikuna kasutada, kuidas hääleulatust ja -tugevust suurendada. Selleks on oluline õige rüht, olek ja hingamine.

Õpilasted tegid läbi erinevaid hingamisharjutusi.
15 minutit enne töötoa lõppu käskis Sarv õpilastel ringi istuda ning silmad sulgeda. Keskenduda tuli ainult hingamisele. Seejärel võttis Sarv välja kitarri ning ilusa kitarrimängu saatel pidid õpilased ümisema täishäälikuid. Peale ümisemise pidi ka haigutama ja ka lihtsalt hingama. See oli lõõgastav ja pingeid vabastav tegevus, mis aitas kaasa koolipäeva jätkamisele. Suur tänu Meelis Sarvele huvitava õpitoa eest!
Mirjam Holtsmann G 1.c