Fotogaleriides abstraktsust avastamas

20. septembril oli meedia ja arhitektuuriõpilastel võimalus fotokuu projekti kaudu külastada Tallinna vanalinna ja Vabaduse väljaku galeriisid, eesmärk õppida vaatlema ja analüüsima fotot eri nurkade alt.
Vanalinnagaleriisid ja fotomuuseumi tutvustas Laura Arum-Lääts, kes viis meid Hobusepea galeriis kokku Henri Hütiga, kelle näitus „Üksi loodud suurlinna tunnetus” avati sama päeva õhtul. Paljudele oli see ilmselt esimene kord olla fotonäitusel, kus fotosid polnudki. Neid asendasid installatsioonid, mis panid mõtlema tunnete virvarri üle, mida kogetakse suurlinnas. Samuti polnud fotosid raevangla keldris üles pandud „Visuaalkurnatuses”, kus Lõuna-Aafrika kunstnik James Webbi kohaspetsiifiline heliinstallatsioon esitas nägemuse fotomuuseumile annetatud anonüümsete fotode taustast: pilt pidi tekkima vaataja peas, saatjaks originaalfotosid vaadanud kunstniku meeles tekkinud helid. Samas muuseumis nägid õpilased fototehnikanäitust, samuti haruldasi, veel liimi ja kääridega fotoshop’itud originaale.
Holger Looduse „Teekond maailma lõppu” võimaldas kogeda stereograafia ja mutoskoobi abil loodut, võrrelda isiklikku vaatamiskogemust sellega, kui kõrvale lugeda taustainfot. Näitus pani mõtlema selle üle, mida kogeb lõunamaalt sõja eest põgenev inimene, kes jätab maha kõik ja jõuab sõna otseses mõttes maailma lõppu jää ja lume keskele. Pagulasteemat puudutas ka Birgit Püve näitus, kuhu olid koondatud pagulaste varjudest tehtud võtted ja vanemad mustvalged fotod Vao kolhoosi töötajatest. See pani õpilasi mõtlema sõna varjupaik mitmetähenduslikkuse ja dokumentalistika üle.
Kanuti gildi keldrigaleriisse sisenedes õnnestus õpilastel näha Tarvo Varrest ja arutleda selle üle, kust jookseb piir dokumentaal- ning abstraktse foto vahel, tõelisi abstraktseid fotosid saime näha Hobusepea galeriis, kus giid selgitas ka analoogfoto ilmutamisprotsessi.
Galeriidekülastuse lõpetasime polaroidgrupipildi tegemise ning viktoriiniga. Saatvad õpetajad olid Kersti Jürgenson ja Marika Ristmäe.

Kersti Jürgenson