Emakeelelaager Väike-Maarjas

22.–24. oktoobril toimus Väike-Maarjas emakeelelaager „Osata oskuskeelt”, mis keskendus terminoloogia olemusele ja arendamisele. Laagri eesmärk oli kokku tuua keelehuvilised gümnasistid üle Eesti ja pakkuda neile kolmepäevast eesti oskuskeelt tutvustavat programmi.

Programm sisaldas eri õpitubasid ja seminare. Alustasime oskuskeele tundmaõppimisest ja lõpetasime Väike-Maarja ajalooga. Meile kõneleti ametikeelest ja kantselliitlikest väljenditest, toidukeelest, eestikeelsetest taimenimedest. Lisaks vaatasime Kaur Koka mängufilmi „Põrgu Jaan”, tegime ise Eesti minevikku käsitlevaid treilereid ehk uues keeles „õrritajaid”, koostasime Vikipeedia lehekülgi, kirjutasime loovalt, jalutasime Ebavere hiiemäele ja tutvusime Väike-Maarja keeletammikuga.

Laager oli õpetlik ja üllatas huvitavate ja uute teemadega, nagu mõistepuu koostamine, toidusõnavara ja selge keele põhimõtted, andis ülevaate Väike-Maarja alevikust ning tõstatas huvi eesti keele õppimise ja uurimise vastu. Igast teemast ja loengust oli midagi uut õppida, näiteks saime teada, kui palju eksime lihtsate toidunimetuste kasutamisel (näiteks kreembrülee, on eesti keeles hoopis brüleekreem).

Emakeele Seltsi korraldatud laagrist võttis osa kokku 18 gümnasisti, kelle silmaringi käisid avardamas õppejõud nii Tallinna kui ka Tartu Ülikoolist, sh asjatundjad terminikomisjonidest ja Emakeele Seltsi ning Haridus ja Teadusministeeriumi esindajad.

Johanna Roos, Kaileen Umal G 2.d